thay...
Przejdź do treści

Malowanie ścian

Porady > Malowanie
Wybierz produkt do malowania
Malowanie ścian powinno rozpocząć się od wyboru produktu według     określonych kryteriów – stopnia połysku i wielkości powierzchni, którą chcemy zamalować. Kolory ścian matowych dają poczucie uspokojenia i wewnętrznej harmonii, zaś kolory ścian błyszczące nadają pomieszczeniom dynamiki, gdyż  kolory lśnią i błyszczą.

Do malowania ścian proponujemy następujące produkty:
  • matowe - Optiva Super Matt [3], Optiva Matt [5], Feelings Interior Paint
  • satynowe - Optiva Satin Matt [7], Joker
  • półmatowe - Optiva Semi Matt [20], Feelings Extra Durable

Przed malowaniem
Zanim rozpoczniesz malowanie ścian, warto przeczytać zalecenia znajdujące się w karcie technicznej lub na opakowaniu produktu. Malowanie ścian to długotrwały proces, warto starannie się do niego przygotować.
Warto pamiętać, że kolory farb pokładowej powinny być identyczne lub podobne pod względem nasycenia barwy do warstwy nawierzchniowej.

Podczas malowania
Prace związane z malowaniem ścian należy rozpocząć od wymieszania produktów.  W pierwszej kolejności należy pomalować sufit.  Malowanie ścian powinno być przeprowadzone w drugiej kolejności.
Jeżeli w pokoju panuje niska wilgotność, malowanie ścian za pomocą wodorozcieńczalnych farb może być trudnością - mogą zbyt szybko wysychać podczas malowania.
Za wysoka wilgotność w pomieszczeniu może wydłużyć czas schnięcia produktów do niebezpiecznego poziomu, co w efekcie może dać np. przebarwienia lub różnicę w połysku.
Jeśli malowanie ścian ma być kontynuowane następnego dnia,  należy wałek lub pędzel włożyć do plastikowej torebki i szczelnie ją zamknąć.
Dopuszcza się delikatne rozcieńczenie farby zgodne z zaleceniami zawartymi w karcie technicznej, które pomoże nam w malowaniu podczas nakładania pierwszej warstwy w niekorzystnych warunkach (niska wilgotność, wysoka temperatura).

Po malowaniu
Bezpośrednio po malowaniu ścian należy usunąć maskującą taśmę malarską.
Malowanie ścian będzie przebiegać efektywniej, jeżeli wilgotność w pomieszczeniu będzie względnie niska; farba szybciej wyschnie, jeżeli ogrzeje się pomieszczenie.
Następnie, warto zapewnić odpowiednią wentylację w pokoju i wietrzyć pomieszczenie do zaniku zapachu.
Farba powinna dobrze wyschnąć. Wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby lub lakieru nie wystarczy. W zależności od produktu i grubości powłoki schnięcie (pełne utwardzenie powłoki) może trwać od kilku dni do nawet czterech tygodni. Malowanie ścian zatem jest procesem o wiele krótszym, aniżeli wysychanie i doprowadzanie pomieszczenia do stanu gotowego do użytkowania.
Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, puszkę trzeba dokładnie zamknąć i odwróć ją do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.
Malowanie ścian jest już zakończone. Na koniec warto płynne pozostałości zanieść do punktu zbiórki niebezpiecznych materiałów.

Wróć do spisu treści