thay...
Przejdź do treści

Wybór koloru

Porady > ABC wyboru koloru

Wybór koloru
Kolor jest integralną częścią naszego otoczenia. To jak odbieramy kolor uzależnione jest od wielu czynników i nieustannie się zmienia. Na postrzeganie barw wpływa przede wszystkim światło, ale także struktura powierzchni, na której znajduje się kolor – chropowata czy gładka powoduje inną jego percepcję.

Próbki kolorów

W kartach kolorów odwzorowane są za pomocą specjalnej farby. Prezentowane są zazwyczaj w wykończeniu półmatowym. Zarówno kolory przedstawione w kartach jak i kolor farb w punkcie sprzedaży uzyskiwane są za pomocą tego samego systemu barwienia. Dzięki temu barwa próbki jest możliwie najbardziej zbliżona do koloru jaki zostanie ostatecznie uzyskany na pomalowanej powierzchni. W laboratorium Tikkurila Paint zatwierdzanie kolorów odbywa się zawsze przy zgodnym ze standardami źródle światła naturalnego D65.


Karty kolorów

Obejmują propozycje dla produktów do wymalowań wewnętrznych jak i zewnętrznych. Kolory w karcie kolorów do produktów zewnętrznych zostały specjalnie zaprojektowane dla zapewnienia odporności kolorów na czynniki zewnętrzne tj. promieniowanie UV i warunki pogodowe. Dlatego tak istotnie jest, aby przy wyborze koloru do powierzchni zewnętrznych używać wyłącznie kart kolorów rekomendowanych do tego rodzaju produktów.

Wybierając kolory do wnętrz, warto pamiętać, że różne źródła światła będą w odmienny sposób oddawały ten sam kolor. Światło świetlówki znacząco różni się od światła zwykłej żarówki czy lampy halogenowej, co z kolei bardzo wpływa na odbiór koloru. Dlatego też, przy wyborze koloru tak ważnym czynnikiem jest ilość naturalnego światła.

UWAGA!
Kolory widoczne na ekranie monitora zostały wygenerowane elektronicznie. Mogą one różnić się od rzeczywistych kolorów wymalowań, jako że na odbiór koloru mają wpływ takie czynniki jak wykończenie i połysk materiału czy oświetlenie. Przed zakupem i użyciem danej farby prosimy zawsze sprawdzać wybrany kolor w karcie kolorów Tikkurila lub na próbkach kolorów.

Zapraszamy do zapoznania się kartami kolorów firmy TIKKURILA

Wróć do spisu treści