thay...
Przejdź do treści

Porady

Wybór koloru
Kolor jest integralną częścią naszego otoczenia. To jak odbieramy kolor uzależnione jest od wielu czynników i nieustannie się zmienia. Na postrzeganie barw wpływa przede wszystkim światło, ale także struktura powierzchni, na której znajduje się kolor – chropowata czy gładka powoduje inną jego percepcję.
Tikkurila posiada w swojej ofercie bardzo wiele produktów do malowania wszelkiego rodzaju powierzchni.
Dla naszych klientów udostępniamy palety barw możliwych do zastosowania z produktami do malowania :
  • ścian i sufitów
  • podłóg
  • powierzchni drewnianych
  • powierzchni metalowych
  • elewacji

W ofercie znajdują się także produktów z wstępnie zdefiniowanymi kolorami.

W wyborze kolorów światło odgrywa kluczową rolę – jego jakość, natężenie i kąt padania w znaczący sposób odpowiadają za to, jak w danej przestrzeni postrzegamy kolory. Ta sama barwa będzie wyglądała zupełnie inaczej w świetle dziennym, a inaczej w sztucznym, szczególnie w przypadku jaśniejszych odcieni.
Światło żarówki jest postrzegane jako ciepłe i bardziej żółte, z kolei świetlówki mają stosunkowo słabą moc odtwarzania właściwego koloru.
Dlatego też tak ważne jest, aby wyboru kolorów dokonywać we właściwych warunkach świetlnych.

Przymierzając się do wyboru koloru, dobrym rozwiązaniem jest wskazanie konkretnej próbki kolorystycznej, np. kawałka materiału czy innego materialnego przykładu ilustrującego poszukiwaną barwę. W rzeczywistości nie zawsze jest to możliwe i często trzeba polegać jedynie na opisie koloru czy jego obrazie pamięciowym, a te różnią się u każdego człowieka. Wystarczy poprosić grupę osób, by wskazała na kolor jabłkowy, a otrzymamy zarówno wskazania na czerwień jak i na kolor żółty lub zielony.

Tikkurila ColorUP! - narzędzie do aranżacji kolorystycznych

Tikkurila ColorUP! to aplikacja, która pozwala na sprawdzenie, jak różnorodne kompozycje barw zmieniają wnętrze.  Niezliczone aranżacje kolorystyczne możemy testować na przykładowych fotografiach dostępnych w programie lub też na własnych zdjęciach.  

Wróć do spisu treści