thay...
Przejdź do treści

Kolor jako wrażenie zmysłowe

Porady > ABC wyboru koloru

Fakt, że kolory wpływają na ludzi zarówno fizycznie jak i psychologicznie, został potwierdzony naukowo. Kolory mają niewątpliwy wpływ na nasze samopoczucie oraz odbiór temperatury i odległości. To, jak widzimy kolory, jest doznaniem percepcyjnym, a przez to mocno osobistym. Procesy i asocjacje, jakie mają miejsce w naszym umyśle, kiedy patrzymy na kolory, znacząco różnią się wśród ludzi. Nawet dziecięce wspomnienia mogą podświadomie wpływać na odczucia związane z kolorami. Nie można także zapomnieć o symbolicznym i kulturowym wymiarze kolorów.

Naturalnym założeniem dla przestrzeni wewnętrznych jest to, że podłoga jest najciemniejszym elementem pomieszczenia a pozostałe kolory jaśnieją wraz z wysokością aż do sufitu. Ciemna podłoga przypomina o solidnym gruncie pod nogami, podczas gdy jasne sufity nadają pomieszczeniu uczucia przestronności, zupełnie jak pod gołym niebem. Ściany z kolei, gdy są pokryte kolorem łatwo zauważalnym, dają poczucie bezpieczeństwa.

Podane fakty można również wykorzystać do osiągnięcia efektu zupełnie odwrotnego – malując sufit i ściany na biało podkreślimy meble i złagodzimy kontury przestrzeni, nadając pomieszczeniu eteryczny, nieziemski charakter. Wrażenie niematerialnej przestrzeni można dodatkowo uwypuklić stosując odpowiednie oświetlenie.


Wróć do spisu treści