thay...
Przejdź do treści

Jak dobór kolorów zmienia przestrzeń

Porady > ABC wyboru koloru

Ciepłe i nasycone kolory tworzą intensywną atmosferę, z kolei farby z połyskiem dodają odrobiny dynamizmu. Decydując się na takie kolory należy zapewnić przestrzeni wystarczającą ilość światła a także inne, neutralne kolory, aby pomieszczenie nie wyglądało zbyt agresywnie. Czasem wystarczy trochę czerni i bieli, aby zapewnić wystarczający kontrast między kolorami.

Wybór kolorów wpływa także na wielkość, kształt i proporcje wymiarów danej przestrzeni. Ciepłe kolory mają tendencję do „przesuwania się” bliżej oka, szczególnie czerwień ma taką silną właściwość. Można to wykorzystać w przypadku długich i wąskich pomieszczeń, aby nadać im bardziej symetrycznego wrażenia, malując końcową ścianę na np. na czerwono. Podobnie horyzontalne pasy na ścianie powodują, że pokój wydaje się być szerszy niż w rzeczywistości. Długie i wąskie korytarze będą się wydawały krótsze, jeśli poprzerywamy powierzchnie ciągłe sekwencjami innych odcieni bądź wzorów.

Jasne i zimne kolory sprawiają, że powierzchnie wyglądają na większe. Niebieski czy turkusowy potrafią dodać przysłowiowym czterem ścianom dystansu i przestrzeni, a także kojącego charakteru.

Kolory ciemne, jaskrawe i ciepłe pomniejszają optycznie pomieszczenia. Jeśli chcemy sprawić, by pokój wyglądał na niższy niż w rzeczywistości, możemy pomalować sufit na ciemny kolor a ściany na znacznie jaśniejszy odcień.


Wróć do spisu treści