Covid
Przejdź do treści

Malowanie sufitów

Wybierz produkt
Do malowania sufitów należy wykorzystywać matowe produkty, które ograniczają zjawisko odbijania się światła i tworzenia refleksów.
Proponujemy stosować następujące produkty: Pure White, Super White, Optiva Super Matt [3].

Przed malowaniem
Zawsze przed zastosowaniem produktu, należy przeczytać zalecenia znajdujące się w karcie technicznej lub na opakowaniu.
Kolor farby podkładowej powinien być identyczny lub jak najbardziej zbliżony do koloru warstwy nawierzchniowej.
Podczas malowania
Przed rozpoczęciem prac produkt należy dokładnie wymieszać. Jeśli planowane jest pomalowanie całego pokoju należy  zacząć od sufitu a potem przejść do malowania ścian.
Malowanie sufitów szczególnie tych o dużej powierzchni wykonujemy w następujący sposób:
Farbę na malowany fragment nakładamy w różnych kierunkach zaczynając od środka malowanego odcinka, a następnie wyciągamy całość prowadząc wałek zawsze w tym samym kierunku np. z lewej do prawej, w celu uzyskania jednolitej faktury. Docisk wałka do malowanej powierzchni w pierwszym etapie jest większy z uwagi na chęć uzyskania dobrego krycia, w drugim słabszy ponieważ w ten sposób łatwiej jest uzyskać wspomnianą jednolitość.
Poszczególne fragmenty łączymy między sobą mokro na mokro.
Malujemy wzdłuż krótszego boku.
Sufity, których długość krótszego boku wykracza poza 4-5 mb warto malować w zespole (min. dwuosobowym)
Niska wilgotność względna w pomieszczeniu może spowodować, że wodorozcieńczalne farby mogą zbyt szybko wysychać podczas malowania.
Zbyt wysoka wilgotność może wydłużyć czas schnięcia produktów do niebezpiecznego poziomu, co w efekcie może dać np. przebarwienia lub różnicę w połysku.
Jeśli malowanie ma być kontynuowane następnego dnia należy  wałek lub pędzel włożyć do plastikowej torebki i szczelnie ją zamknąć

Po malowaniu
Bezpośrednio po malowaniu należy usunąć maskującą taśmę malarską.
Po malowaniu można ogrzać pomieszczenie tak, by temperatura wzrosła, a wilgotność względna spadła, co sprawi, że farba szybciej wyschnie.
Należy zapewnić odpowiednią wentylację i wietrz yć pomieszczenie do zaniku zapachu.
Farb powinna dobrze wyschnąć. Wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby lub lakieru nie wystarczy. W zależności od produktu i grubości powłoki schnięcie (pełne utwardzenie powłoki) może trwać od kilku dni nawet do czterech tygodni.
Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, puszkę trzeba dokładnie zamknąć i odwróć ją do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.
Płynne pozostałości należy zanieść do punktu zbiórki niebezpiecznych materiałów.
Wróć do spisu treści