thay...
Przejdź do treści

Pomieszczenia wilgotne

Porady > Malowanie
Wilgotne pomieszczenia to te, w których ściany, podłoga i sufit ciągle, bądź okresowo narażane są na zachlapanie wodą lub kontakt z nadmierną ilością pary wodnej. Klasyfikacja wilgotnych pomieszczeń zależy od ich przeznaczenia. Do wilgotnych pomieszczeń należą łazienki, prysznice, sauny, pralnie, suszarnie. Natomiast toalety i pomieszczenia techniczne budynków zwykle nie zaliczają się do tej kategorii, ale mogą być wykańczane w identyczny sposób.

Przed malowaniem
Temperatura powietrza i podłoża nie może być niższa niż +5°C. Wilgotność względna nie może przekraczać 80%.
Względna wilgotność drewna nie może przekraczać 15%.
Przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami podanymi w karcie technicznej i na etykiecie produktu.
Powierzchnie ścian i sufitów należy oczyścić z brudu i kurzu, wypełnić ubytki i zagruntować (miejsca reperowane lub całość powierzchni, wybór sposobu gruntowania jest zależny od stanu i rodzaju starej farby/innego materiału)
Do malowania wybieramy produkty o podwyższonej odporności na działanie wilgoci. Są to Feelings Extra Durable lub Optiva Semi Matt [20].
W przypadku powierzchni szczególnie narażonych na działanie wilgoci: okolice wanny, umywalek, powierzchnie scian i sufitów w pralni, saunie parowej itd. warto wykończyć przy użyciu specjalnego podkładu i zarazem kleju do zatopienia tapety z włókna szklanego Feelings Moisture Stop, tapety z włókna szklanego Tasso oraz farby nawierzchniowej Feelings Extra Durable.
Podkład na nowe panele należy nałożyć przed ich zamocowaniem Przed rozpoczęciem malowania podkład musi być całkowicie wyschnąć.
Pióra i wpusty paneli malować cienką warstwą farby, tak aby szybko wyschły.
Kolor podkładu powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru warstwy nawierzchniowej.
W przypadku malowania powierzchni drewnianych produktami transparentnymi, ostateczny kolor drewna będzie zależał od rodzaju drewna, barwy i twardości oraz od liczby warstw. Najpierw należy wykonać próbę wymalowania na niewielkiej powierzchni.
Nakładając produkty półtransparentne zawsze należy prowadzić pędzel wzdłuż rysunku słojów tak, by uzyskać jednolity efekt końcowy.

Podczas malowania
Produkt przed użyciem należy dokładnie wymieszać.
Jeśli malowane jest całe pomieszczenie należy zacząć od sufitu, a dopiero później malować ściany.
Wykorzystują Feelings Moisture Stop do zatopienia tapety z włókna szklanego Tasso musimy pamiętać o tym, że po nałożeniu kleju na ścianę i przyklejeniu tapety całość arkusza w systemie mokro na mokro należy przemalować Feelings Moisture Stop po to by tapeta została zatopiona w podkładzie, następnie po wyschnięciu przystępujemy do malowania farbą nawierzchniową.
Słabe gładzie lub inne niespójne podłoża należy zagruntować gruntem wzmacniającym Suprabilitem.  
Wałek czy pędzel należy bezwzględnie umyć po zakończonym dniu pracy. Do mycia narzędzi używa się specjalnych produktów ułatwiających pozbycie się resztek farby.
Suche powietrze wewnątrz pomieszczenia może spowodować, że wodorozcieńczalne farby będą zbyt szybko schły w trakcie malowania. W efekcie mogą powstać plamy, różnice w połysku bądź w skrajnym przypadku przyczepność farby będzie zbyt niska.
Zbyt wysoka wilgotność może wydłużyć czas schnięcia produktów do niebezpiecznego poziomu, co w efekcie może dać np. przebarwienia lub różnice w połysku.

Po malowaniu
Należy zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu.
Farba musi całkowicie wyschnąć. Wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby lub lakieru nie wystarczy. W zależności od produktu i grubości powłoki, schnięcie może trwać od kilku dni do czterech tygodni. Powłokę można użytkować delikatnie (warunkowo) po np. zaniku zapachu (co może oznaczać całkowite wyschnięcie produktu), a docelowe właściwości powłoka uzyskuje po tygodniu do 4 tygodni w zależności od temperatury i wilgotności powietrza.
Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, puszkę należy dokładnie zamknąć i odwróć ją do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty i/lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.
Płynne pozostałości należy zanieś do punktu zbiórki niebezpiecznych materiałów. Puste i suche puszki oddać do recyklingu lub do punktu zbiórki odpadów.

Wróć do spisu treści