thay...
Przejdź do treści

Podłogi

Porady > Malowanie
Wybierz produkt
Rekomendowane produkty to: Betolux, Unica Super Lacquer, Nostalgia Floor Oil, Parketti Ässä.

Elementy, o których należy pamiętać przy malowaniu podłóg:
szpachlówka do drewna pochłania barwione lakiery i oleje inaczej niż pozostała powierzchnia podłogi. Może to spowodować powstanie nierównego koloru.
produkty ParkettiÄssä nie jest odpowiedni do powierzchni wykonanych z sosny diamentowej, dębu palonego lub stabilizowanego brązowego buku.
farba Betolux może być stosowana do malowania podłóg drewnianych i betonowych np. w mieszkaniu, piwnicy, magazynach i saunie.

Przed malowaniem
Należy sprawdzić stan powierzchni podłogi i przeprowadzić niezbędne naprawy konstrukcyjne.
Zazwyczaj temperatura powietrza, powierzchni i farby, lakieru lub oleju nie może być mniejsza niż +5°C. W przypadku produktu Betolux temperatura podczas aplikacji musi wynosić powyżej +10°C;  w przypadku stosowania Parketti-Ässä temperatura musi mieć przynajmniej +15°C. Dla produktu Parketti-Ässä Stain (Petsi) minimalna temperatura aplikacji to +15°C. Względna wilgotność nie może przekraczać 80%.
Względna wilgotność drewna nie może przekraczać 15%.
Beton powinien być suchy i mieć przynajmniej 28 dni. Względna wilgotność betonu nie może przekraczać 97%, a wilgotność wagowa – 4%. Aby zmierzyć poziom wilgotności, należy za pomocą taśmy dokładnie przykleić do podłogi kawałek folii (1m2). Jeśli po 24 godzinach pod folią zbierze się wilgoć , oznacza to że beton nie jest jeszcze wystarczająco suchy i nie można go malować.
Przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami podanymi na etykiecie produktu.
W przypadku malowania powierzchni drewnianych produktami półprzeźroczystymi, ostateczny kolor drewna będzie zależał od rodzaju drewna, barwy i twardości oraz od liczby nałożonych warstw. Najpierw warto wypróbować lakier na niewielkiej powierzchni.
Stosując produkty półtransparentne zawsze należy nakładać je zgodnie z rysunkiem słojów drewna w celu uzyskania równego wykończenia.
Produkt przed użyciem trzeba dokładnie wymieszać.

Podczas malowania
Zalecane jest mieszanie produktu podczas nakładania.
Należy unikać aplikowania spienionego/napowietrzonego produktu.
Unikać nakładania grubych warstw z uwagi na długi okres schnięcia i marszczenie w trakcie suszenia.
Mycie narzędzi powinno odbywać się bezpośrednio po zakończeniu prac malarskich.

Po malowaniu
Należy zapewnić odpowiednią wentylację.
Pozwól farbie całkowicie wyschnąć. Wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby lub lakieru nie wystarczy. W zależności od produktu i grubości powłoki, schnięcie może trwać od kilku dni do czterech tygodni. Po tym okresie powierzchnie mogą być czyszczone i normalnie użytkowane.
Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, dokładnie zamknij puszkę i odwróć ją wiekiem do dołu, aby ją uszczelnić. Otwarty i/lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.
Płynne pozostałości zanieś do punktu zbiórki niebezpiecznych materiałów. Puste i suche puszki oddaj do recyklingu lub do punktu zbiórki odpadów.

Wróć do spisu treści